Monológ: egyetlen számítógéphez köthető (USB-s) mikrofonnal neki lehet vágni a felvételnek. Az USB mikrofonok között ritkább a dinamikus kialakítású, a kondenzátor mikrofonoknak pedig csendes környezet az ideális, ezzel számoljunk. Ha valaki számítógép helyett inkább a telefonját használná felvevőnek, okostelefonhoz tervezett csiptetős mikrofont érdemes választani, ezek között a BOYA BY-M1pro és a RODE smartlav+ tartoznak az elérhető kategóriába.
Beszélgetőtársak külön helyszíneken, interneten keresztül: Ez az egyszerűbb, a monológhoz ajánlott összeállítás itt is működik. Fontos, hogy a résztvevők saját gépükön rögzítsék a saját hangsávjukat (pl. Audacityvel), vagy használjon a társaság felhőszolgáltatást (pl. Zencastr, Squadcast stb.) a rögzítésre, semmiképpen ne a videohívás hangját vegyük fel!
Két-három beszélgetőtárs egy helyszínen: itt kezd bonyolódni a dolog. Az ideális összeállítás: fejenként egy mikrofon állvánnyal, kábellel és egy digitális felvevő vagy külső USB-s hangkártya – ehhez kell 35-65 ezer forint a felvevőre + résztvevőnként minimum 15 ezer forint a mikrofon+kábel+állvány kombóra. Az ideális összeállítás tehát elég drága. Nézzük, hogyan lehet trükközni?
Fejenként egy okostelefonos csiptetős mikrofon, amit mindenki a saját telefonjával rögzít. Fejenként 10 ezerből megúsztuk, de van vele némi utómunka, és a stúdió minőségtől azért elég messze lesz a végeredmény.
Egyetlen USB-s kondenzátor mikrofon, amit körbeül a társaság, a rögzítést pedig egy laptop végzi. 30 ezer alatt maradhat a költség, de vannak hátrányok: a háttérzajok be fognak hallatszani (légkondi, zúgó laptopventillátor, mentőautó az utcán, köhögő gyerek a másik szobában stb.), illetve csak egy sávot rögzítünk, ami a vágás lehetőségeit erősen limitálja. Az utómunka igény mindenképpen jelentősebb, mert biztos lesz, aki halkabb, kell zajt szűrni – de ha van köztünk olyan, aki ezt vállalja, az eredmény elfogadható lesz.